Důležitost porodu a rozloučení s dítětem

Z vlastní zkušenosti i zkušenosti ostatních maminek víme, že na psychický stav rodičů (zejména však matky) má velký vliv to, jakým způsobem jsme se s miminkem rozloučili. Pokud mají rodiče možnost se s dítětem rozloučit, pozitivně tento akt přispěje k psychickému léčení do budoucna. Na určité úrovni díky rozloučení uděláme jakousi tečku, kdy víme, že jsme na konci života našeho dítěte udělali to nejlepší, co jsme mohli. Proto považujeme za důležité komunikovat s porodním personálem o tom, jak je důležité nejen to, jakým způsobem úmrtí dítěte rodičům oznámí a jakým způsobem proběhne např. porod dítěte, ale i jak podpoří rodiče se s dítětem rozloučit.

Spousta rodičů předpokládá, že si jedou do porodnice pro zdravé, krásné miminko a nejsou (a ani nemůžou být) připraveni na variantu, že tomu tak nebude. Když se to pak stane a děťátko z různých důvodů nepřežije, radost vystřídá šok a beznaděj. V této bolestné chvíli, pokud nenarazí na empatický personál, nejsou zarmoucení rodiče někdy schopni jakýchkoliv kroků směřujících k rozloučení s děťátkem. Přitom je tento proces pro další hojení velmi důležitý. Proto chceme upozornit na následující.

Každý rodič má právo a nárok na:

  • Pokojné rozloučení s děťátkem při zachování intimity okamžiku (může si je hladit, držet v náručí, pusinkovat…)
  • Fotografování děťátka či natočení miminka na video (spousta rodičů tohle v prvním okamžiku zavrhne a pak je to mrzí)
  • Uchování památky na děťátko (pořízení otisku nožičky či ručičky, ustřihnutý pramínek vlasů…)

Ti z vás, kteří jste tu možnost neměli nebo jste z nějakého důvodu necítili tak učinit, prosím neviňte se za to, dělali jste to nejlepší co jste v danou chvíli cítili. Nevěšte hlavu a s vaším miminkem se rozlučte mentálně i nyní, i když je to třeba pár týdnů, měsíců či let. Můžete si např. představit, jak své miminko držíte v náručí, jak ho hladíte nebo mu zpíváte. Vyšlete z vašeho srdce všechnu lásku, kterou jste pro něj měli připravenou. Je jedno kde a jak si své dítě představíte (např. v již zmíněné náruči, v nebi, na obláčku, v kolébce atp.). Dále si můžete např. vytvořit nějaké vzpomínkové místo, které vás bude spojovat s vaším dítětem. Zde si můžete vystavit cokoliv, co vás s vaším zemřelým miminkem spojuje (např. andělíčka, fotku z ultrazvuku, hračku, svíčku atp.). Kdykoliv půjdete kolem, vyšlete svou mateřskou lásku vašemu dítěti.

Své vzpomínkové místo můžete vytvořit i tím, že se z vaší zkušenosti a pocitů vypíšete a vložíte např. na naše stránky do láskyplných vzpomínek nebo např. na www.anjeliky.sk

Pro ilustraci přikládáme odkaz, který velmi citlivě a něžně zachycuje bolestné okamžiky možného loučení s naším děťátkem.

http://www.youtube.com/watch?v=zQpLANlX_nI&feature=youtu.be